Hotel Europa – o nas

Hotel Europa jest obiektem hotelarsko-gastronomicznym usytuowanym w samym Centrum stolicy Karkonoszy Jeleniej Górze. Doskonała lokalizacja jest bardzo wysoko oceniana przez naszych Gości. Doceniane jest również położenie hotelu przy ulicy 1-go Maja  zamkniętej dla ruchu samochodowego, która jest głównym deptakiem w mieście, co zapewnia naszym Gościom ciszę i spokojny sen. Wychodząc z hotelu od razu mogą Państwo rozpocząć zwiedzanie miasta – przepięknych zabytkowych kamienic, kościołów, kościółków,  kapliczek, baszt, muzeów i wielu innych ciekawych miejsc Jeleniej Góry.

Wszystkie pokoje w Hotelu Europa wyróżnia przestrzeń, która jest zauważalna od razu po przekroczeniu ich progu. Wysokie na ponad 3 metry pokoje doskonale harmonizują ze stylowym charakterem obiektu. Do każdego z 4 pięter można dojechać windą.

Mamy nadzieję, że swoisty klimat zabytkowej kamienicy, gościnność i serdeczna, rodzinna atmosfera sprawią, że będą nas Państwa odwiedzać wielokrotnie.

 

Hotel Europa – rys historyczny – czasy świetności na starych pocztówkach i fotografiach

W początkach XIX wieku w miejscu dzisiejszego Hotelu „Europa” mieściła się dobrze prosperująca i znana karczma, przynosząca właścicielom spore dochody. Gdy wyburzono mury i miasto zaczęło się rozbudowywać, przestała już być lokalem na przedmieściu, a stała się prawdziwie miejską gospodą. Wzrosła także jej ranga. W 1820 r. przekształcono ją w hotel, który nazwano „Drei Berge” („Trzy Góry”), nawiązując do trzech najważniejszych wzgórz otaczających miasto (dziś wzgórza: Krzywoustego, Kościuszki i Partyzantów). Dość szybko obiekt stał się najelegantszym hotelem w mieście i całych Karkonoszach. O jego wartości decydowało nie tylko doskonałe położenie przy głównej ulicy miasta wiodącej do dworca kolejowego, wspaniałe wyposażenie, ale istotny wpływ miała również ranga zatrzymujących się tu gości. A były wśród nich koronowane głowy. Wiadomo, że 26 maja 1836 r. nocowała tutaj francuska księżna orleańska, udająca się prawdopodobnie z Berlina do Wiednia. Natomiast 23 czerwca 1855 r. zatrzymał się tu książę Wilhelm Pruski, późniejszy cesarz Wilhelm I, który przyjechał do Jeleniej Góry m.in. na inspekcję tutejszego garnizonu. Tuż przed II wojną światową hotel miał 180 pokoi, w których umieszczono ponad 200 łóżek. Jednak jego wizytówką nie była wówczas baza noclegowa lecz gastronomiczna. Jednorazowo mogło się tu posilać aż 2.500 osób w kilku rozmaitych lokalach. Najbardziej oryginalna była restauracja i kawiarnia letnia, zajmująca niemal cały dach kompleksu hotelowego. Na kilku jej poziomach rozstawiano stoliki, przy których mogło zasiąść kilkaset osób. Z wszystkich tych miejsc można było podziwiać występy odbywające się w umieszczonej na dachu jednego z przyległych budynków muszli koncertowej. A gdy w muszli zasiadała orkiestra taneczna, wirującymi parami zapełniały się tutejsze „parkiety”. Siedząc przy stolikach osłoniętych wielkimi parasolami przeciwsłonecznymi można było podziwiać nie tylko miasto, ale przede wszystkim panoramę Karkonoszy – z jednej strony i Gór Kaczawskich – z drugiej strony. Szczególnie chętnie przychodzono do tego „podniebnego” lokalu wieczorem, kiedy rozświetlały go odpowiednio rozmieszczone reflektory. Oprócz tego sezonowego hotel miał oczywiście bardziej tradycyjne lokale. Jedna z restauracji mieściła się na parterze budynku. Tu organizowano codzienne koncerty, dancingi i występy kabaretu. W innych pomieszczeniach znajdowały się ponadto: bar, winiarnia, pokoje konferencyjne, wystawowe, kręgielnia, bilard itd. Po II wojnie światowej hotel otrzymał nazwę „Europejski”. Od lat 50 do połowy 70 był to jedyny hotel w Jeleniej Górze.

podniebny lokal
« z 15 »

Kontakt

Hotel EUROPA ul. 1 Maja 16/18,
58-500 Jelenia Góra
Wjazd na parking Hotelu Europa od strony ul. Armii Krajowej 23
Recepcja: 75 64 95 500, fax: 75 75 244 95,
e-mail: recepcja@europa-hotel.com.pl

Social Media